Hurá na hory!

Hory nabízejí krásné zážitky po celý rok. I když řekneme, že pojedeme na hory, většina si pomyslí, že pojedeme v zimě lyžovat. Ale hory jsou nádherné v každém ročním období. Na jaře, když se příroda probouzí, pomalu taje sníh, začíná se zelenat tráva, to je ten pravý čas na procházky a turistiku. Také je vhodný čas vyrazit na kole po určených cyklostezkách. Nadýcháme se čerstvého vzduchu, načerpáme nové síly.

Kdo miluje přírodu, ten by se určitě měl zajet podívat na Praděd. Jsou tam nádherné vyhlídky a určitě stojí za to, podívat se na Karlovu Studánku.

kytka / Pixabay

Určitě nejnavštěvovanější jsou Krkonoše. Nejvyšší pohoří je Sněžka. Tam míří spousta turistů. Někdo vyjede lanovkou, ti odvážnější vyjdou na vrchol Sněžky pěšky. Běžkaři se rádi vracejí na místa, které mají již projeté. V Krkonoších je tolik běžkařských tratí, které uspokojí dokonale každého běžkaře.

Krkonoše nám zanechají nelepší zážitky po všech stránkách. Dokonale se vyřádíme ve všech zimních sportech, poznáme krásnou přírodu, užijeme si i v nočních hodinách na sjezdovkách, které jsou perfektně osvíceny. Nebo můžeme zajít do baru, nebo diskotéku.

Ve Špindlerově Mlýně je i pěkný aqapark. Tam si skvěle užije celá rodina. K tomu, abychom si hor užili, určitě nestačí jeden den. Je dobré, když se ubytujeme na několik dní. Pak máme dost času na to, abychom si hor dokonale užili. V žádných horách není o ubytování nouze. Je sousta hotelů, třeba i s bazénem, saunou a masáží, nebo penziony, horské chaty, i ubytování v soukromí.

Na horách někdo hledá spíš klid a samotu. Procházky do přírody, nebo jen tak v klidu se projet na běžkách. Na to je dobré se ubytovat někde dál od lyžařského centra, spíš někde na samotě. To upřednostňují hlavně starší lidé, kteří si jedou hory odpočinout a ne se bavit v centru všeho dění. Naopak mladí lidé, kteří se rádi baví, vyhledávají raději rušno a zábavu v centrech lyžařských středisek. Přes den si zalyžovat, večer jít posedět do baru, to je hlavně pro mladé lidi bez dětí. I když i s dětmi se dá mnohé.

Některá střediska mají i službu hlídání dětí, v době když si chceme zalyžovat tam, kde by to děti ještě nezvládly. V takových případech je možné i dát děti do lyžařské školky, aby se naučily také lyžovat, nebo se v lyžování zlepšit. Vůbec jet na hory s dětmi. To je báječná možnost využití toho, že máme na ně čas, můžeme se jim věnovat a spolu si užijeme spoustu nových zážitků.

Určitě stojí za to, udělat si výlet třeba na Ještěd. Je to pár kilometrů od Liberce. Na jeho vrcholu je hotel s restaurací. Dostaneme se tam kabinkovou lanovkou. Z Ještědu je krásný výhled do okolí. Můžeme se podívat i dalekohledem do dálky. K lanovce se dostaneme i autem. Je tam k tomu určené parkoviště. Ty odvážnější si mohou na Ještěd vyšlápnout pěšky. Po úspěšném zdolání trasy si mohou posedět v restauraci. Vaří tam mezinárodní kuchyni.

Ski areál Ještěd nabízí upravené lyžařské tratě. Běžkaři je mají také. Je tady lyžařská školka pro děti, dětské lano, dětský koberec a mnoho dalšího. Občerstvení je pod vlekem.

Nejlepší by bylo, kdyby měl každý možnost navštívit v Čechách všechny hory. Každé jsou zajímavé něčím jiným. V každých je nádherná příroda. Asi nejvíce navštěvované jsou u nás Krkonoše. Není divu. Jsou krásné, po celý rok, stále je tam co objevovat. Jsou tam i bezvadné sjezdovky, ubytování, i zábavné akce. To ale neznamená, že na jiných horách to vše není. Jen je všude jinak hezky. Určitě hory patří k hojně navštěvovaným místům pro všechny. Užijí si zde lyžaři, běžkaři, ale také turisté a milovníci jízdy na kole. Na horách je lepší vzduch než ve městech.

Červenohorské sedlo a jeho krásy lákají mnohé lyžaře

Červenohorské sedlo a jeho krásy lákají mnohé lyžaře

By: Trysil

Přijeďte si zalyžovat na Červenohorské sedlo! Tento skiareál je tu pro každého a to jak pro zkušené lyžaře, tak i pro ty méně zdatné a samozřejmě také pro děti. Pokud si chcete zalyžovat a vaše děti ještě nelyžují, mohou si zde zabobovat, protože jsou tu také místa, která jsou pro saně a boby přímo určená.

Nyní je ve skiareálu Červenohorské sedlo úplně nová čtyřsedadlová lanovka a z té se potom dostanete na sjezdovky, které jsou různě obtížné. Pro nejmenší je sjezdovka žlutá, pro ty méně pokročilé pak modrá, následuje červená a nejtěžší je samozřejmě černá. Lyžařům je k dispozici celkem 5 kilometrů upravených tratí.

Pokud počasí nepřeje a sníh nepadá, tak jsou sjezdovky nově pravidelně uměle zasněžovány. Zalyžovat si tu tak můžete až do Velikonoc. Pro děti jsou tu připraveny speciální ceny. Malý lyžař, který není starší 6-ti let, má celodenní lyžování za symbolickou cenu 50 Kč. Starší děti do 12 let, pak mohou celý den jezdit za 200 Kč a od 13 do 18 let potom za 250 Kč.

Mnohá místa, která zvou k návštěvě

Podívat se můžete také na Ovčárnu, Praděd, Švýcárnu, Červenohorské sedlo – Vřesová studánka, kde je vám nabízena perfektně upravená trať. V blízkosti je pak také skiareál Přemyslov, který má nejdelší osvětlenou sjezdovku na Moravě a ta je celá uměle zasněžována, pokud počasí lyžování nepřeje.

Pokud neradi lyžujete anebo prostě lyžovat neumíte, tak se můžete vydat na výlety, kterých je v okolí velké množství. Pěšky se můžete podívat na Praděd a kochat se nádherným výhledem do okolí. Vydat se můžete také na Dlouhé Stráně, do papírny Velké Losiny, na Petrovy kameny nebo na Keprník. Okolí je krásné a výletů se zde dá podniknout opravdu mnoho, proto vyrazte i vy na Červenohorské sedlo načerpat nové síly a užít si zde zimních, ale i letních radovánek. Toto místo je velmi krásné a turisty dosti vyhledávané.

Praděd

Praděd

Praded
Vlastula / Foter

Praděd je jedno z nejznámějších lyžařský středisek jak na Moravě, tak u nás. Ovšem ihned úvodem je si třeba ujasnit to, že se nejedná ani tak přímo o lyžařské středisko, jakožto o samotnou horu.

Praděd je známý i svým německým názvem. Ten mu dává jméno Altvater. Dosahuje úctyhodné výšky 1492 metrů nad mořem a je to tak nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, celé Moravy a české části Slezska. Praděd se také nachází na samotné historické hranici Slezska a Moravy. I současné době bychom tu hranice našli. Hranice krajů a okresů. Dělí se zde kraje Moravskoslezský a Olomoucký a okresy Šumperk a Bruntál. Vrchol Pradědu je také snadno zapamatovatelný díky vysílači. Dosahuje výšky 162 metrů a je to nejvyšší bod České republiky (umělý).

Podíváme-li se do historie, zjistíme, že vrchol Pradědu nebyl prázdný ani před 100 lety. Stála zde kamenná rozhledna. Její vzhled napodoboval romantický starý gotický hrad. Byla postavena v rozmezí roků 1903 a 1912. Zasloužil se o to Moravskoslezský sudetský horský a turistický spolek. Její výška byla něco přes 32 metrů. Bohužel po druhé světové válce chátrala. A v roce 1959 byla v takovém stavu, že se sama od sebe zřítila.

Praděd
PradědMichal Sänger / Foter

Po určité době zde vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem. A v roce 1968 dokonce začala výstavba 162 metrů vysokého vysílače Praděd. Kvůli výstavbě byla také vybudována asfaltová silnice na Praděd z Ovčárny. Na vysílači je také vyhlídková plošina. Nachází se ve výšce 80 metrů a za dobrého počasí je vidět Lysá Hora, Radhošť, ale při troše štěstí i Vysoké Tatry anebo Nízké Alpy v Rakousku.

Praděd se pyšní specifickými a drsnými klimatickými podmínkami. Jsou zde perfektní sněhové podmínky a láká i na své přírodní krásy. Má také přezdívku jako „moravský ledovec“. Sníh se zde drží již od začátku října někdy až do konce května. Lyžuje se s úžasným výhledem a s nádhernou přírodou kolem a na přírodním sněhu. Ovšem pozor! Areál sjezdovek je v přírodní rezervaci.

Nechybí ani perfektní podmínky na běžky. Na Ovčárně najdeme 30 kilometrů běžeckých závodních tratí. O nouzi ve smyslu nedostatku aktivit se nemusíte bát ani v létě. Málokde najdete perfektní krajinu a přírodu s tolika možnostmi, jako na Pradědu.